Неділя, 03 Грудня 2023 р.
Домівка » Головна » ІНТЕРВ'Ю З ГОЛОВОЮ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ “УКРАЇНСЬКА ВІЙСЬКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ВІННИЧЧИНИ” РОСТИСЛАВОМ РОМАНЮКОМ

ІНТЕРВ'Ю З ГОЛОВОЮ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ “УКРАЇНСЬКА ВІЙСЬКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ВІННИЧЧИНИ” РОСТИСЛАВОМ РОМАНЮКОМ

ІНТЕРВ'Ю З ГОЛОВОЮ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

“УКРАЇНСЬКА ВІЙСЬКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ВІННИЧЧИНИ”

РОСТИСЛАВОМ РОМАНЮКОМ

-   Пане Ростиславе, як Ви оцінюєте ставлення вінницької влади до учасників війни на Донбасі?

-   Я засуджую бездіяльність влади у Вінницькій області, яка не спромоглася системно організувати належну медичну допомогу учасникам АТО. 31 березня 2015 року, з величезним запізненням, антинародний уряд Яценюка, під тиском військових, насамперед добровольців, ухвалив Розпорядження КМУ № 359-р від 31 березня 2015 року . Це розпорядження визначає, які види обстежень мають проходити ветерани АТО, які медичні установи мають бути створені у регіонах, яка медична допомога має надаватися. Це розпорядження Вінницька обласна державна адміністрація та Вінницька обласна рада не виконують належним чином. Я вважаю, що це злочинна бездіяльність, саботаж. І цей саботаж спрямовано проти учасників війни на Донбасі, які проливають кров за Україну.

-    Яка мета влади, чому вона саботує надання медичної допомоги нашим воїнам?

-   Для того, щоб медична допомога учасникам АТО надавалась реально, а не декларативно, влада реалізовуючи Розпорядження КМУ № 359-р, повинна створити для них конкретну систему надання медичної допомоги. Вінницькі можновладці цього робити не бажають. Вони розуміють, що система працюватиме лише за умови її належного фінансування. А його, фінансування – пояснюють керівники області – немає. Цікаво, де ж поділись гроші? На медицину, освіту, соціальний захист, культуру, фізичну культуру та спорт не пішли, то мабуть їх поглинули сипучі корупційні піски. Отже, можна сказати, що реальне надання медичної допомоги учасникам АТО - не являється метою вінницької влади.  

-   Яку саме медичну допомогу, яка передбачена розпорядженням Кабміну, влада не надає належним чином?

-   Це чітко визначено Розпорядженням КМУ. Назву головні з них: при демобілізації не проводиться психологічне обстеження; після повернення додому не проводиться належним чином медичне обстеження; у ветеранів АТО немає можливості пройти фізичну реабілітацію; не створено регіонального центру психологічної реабілітації; у багатьох випадках учасникам АТО за медичні послуги доводиться платити з власної кишені чималі кошти; не фіксуються належним чином захворювання, які набуті під час участі у бойових діях і ще багато іншого. Але місцевій владі байдужа доля захисників України.

-   Наскільки важливим є психологічне обстеження при демобілізації та після повернення додому?

-   Під час безпосередньої участі у бойових діях більше половини бійців одержують посттравматичний стресовий розлад. Наслідком є низка проблем у ветеранів АТО — підвищена агресія, страждання, руйнування стосунків з близькими людьми, тривога, страхітливі сновидіння, нав'язливі спогади про війну. Цей розлад повністю минає після психологічної допомоги та 6-місячної психологічної реабілітації. Якщо людині вчасно не допомогти — з часом порушення посилюються і через 3-4 роки можливі важкі психічні розлади. У США доходило до того, що серед ветеранів В'єтнаму відбувалися часті самогубства, а дехто з них влаштовував стрілянину в натовпі під впливом галюцинацій: їм здавалося, що навколо ворожі солдати. В Україні вже є випадки самогубств. З часом, на жаль, їх може стати значно більше. І смерті цих ветеранів АТО — на совісті можновладців, подібних до голови Вінницької облради Олійника А. та голови Вінницької облдержадміністрації Коровія В. Бо через злочинну бездіяльність таких панів ветеранам не було вчасно надано психологічну допомогу. Про небезпеку того, що хтось з хворих ветеранів почне стріляти на вулиці — мені навіть страшно подумати. Дивуюсь, як вінницькі можновладці не бояться, що кров цих можливих в майбутньому жертв буде на їхній совісті.

-   Ви зверталися до влади з вимогою змінити ставлення до ветеранів АТО?

-  Зверталися. У листопаді 2015 року наша організація розробила проект програми допомоги учасникам АТО. 6 грудня 2015 року ми вручили цей проект голові Вінницької обласної Ради Анатолію Олійнику. Оскільки пан Олійник А. протягом місяця не знайшов часу нам відповісти, 13 січня 2016 року ми спільно з Цивільним корпусом “Азов” подали письмово звернення до голови облради з пропозицією розглянути наш проект програми. Олійник направив наш проект програми на розгляд до облдержадміністрації. І от вже півроку облдержадміністрація блокує розгляд нашої програми.

-  Чи зверталися Ви до депутатів Вінницької обласної Ради з цього приводу?

-  Зверталися, але безрезультатно. Жодної допомоги ми від них не отримали. У мене склалося враження, що вони лише називаються народними, а насправді прислужують владі й байдужі до проблем ветеранів АТО.

-   Хто персонально несе відповідальність за саботаж надання медичної допомоги учасникам АТО на Вінниччині?

-  Я вважаю, що відповідальними за блокування розгляду нашого проекту програми допомоги учасникам АТО є такі особи: голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник, голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій, голова департаменту фінансів облдержадміністрації Микола Копачевський, голова департаменту охорони здоров'я Людмила Грабович, голова департаменту соціальної та молодіжної політики Наталя Заболотна.

-  Складається враження про повну безвихідь. Що робити?

-  Жодної безвиході не має. Враження про безвихідь нав’язує нам місцева влада, демонстративно порушуючи чинне законодавство, яке передбачає створення реальної системи надання медичної допомоги учасникам АТО. Практичний вихід – змусити владу виконувати закон. Першим кроком має стати тверда позиція щодо цього всіх учасників АТО, політичних партій та громадських організацій на Вінниччині, які декларують, що все у нашій державі повинно відбуватися за законом. Це зробити непросто, бо місцеві можновладці свідомо розколюють єдність учасників АТО шляхом підкупу, погроз, шантажу тощо. Політичні ж партії, замість конкретної допомоги громадянам, грають у свої політичні ігри, метою яких є захоплення чи утримання влади. Другий крок: змусити депутатів Вінницької обласної ради 30 червня 2016 року зняти з розгляду проект «Цільової комплексної програми підтримки учасників АТО» як таку, що не відповідає чинному законодавству, розробити нову програму підтримки учасників АТО, з врахуванням пропозицій, які подала ГО « Українська військова організація Вінниччини» та ЦК «Азов», визнати попередню програму підтримки учасників АТО протиправною, а хід її виконання незадовільним.

-   За нашою інформацією, влада розпочала переслідувати Вас. Чи правда це?

-  Я вже говорив, що влада нацьковує одних учасників АТО на інших. Мій приклад, можна сказати, хрестоматійний. Так, один з державних чиновників – учасник АТО виконав завданням свого керівництва не дати мені можливості захищати права учасників АТО. Для цього він написав на мене брехливий донос до поліції, що нібито я вчинив злочин. Мене кілька разів викликали до поліції, допитували, вилучили документи. Зараз я завершив курс післяопераційного лікування, але при поверненні на службу в зону АТО без документів, не можу повноцінно виконувати службові обов’язків. Виходить, що Вінницька облдержадміністрація перешкоджає мені захищати нашу державу Україну.  

-   Як Ви вважаєте, хто стоїть за цим?

-   Я вважаю, що порушення кримінальної справи проти мене під надуманим приводом є провокацією влади. Ця провокація спрямована на те, щоб закрити мені рот, не дати мені відстоювати права моїх бойових побратимів, не дати забезпечити надання належної медичної допомоги ветеранам. Я припускаю, що замовником цієї брудної провокації є голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, а виконавцями — начальник управління соціальної та молодіжної політики Наталя Заболотна, начальник відділу допомоги учасникам АТО цього управління Андрій Грачов та його підлегла Світлана Зозуля.  Остання без мого дозволу, таємно, зробила копії моїх документів, а Андрій Грачов написав наклепницький, брехливий донос в поліцію. Я через суд вимагатиму притягнення наклепника до кримінальної відповідальності. Буду домагатися, щоб були покарані і замовники і виконавці цього злочину.

-   Що Ви хотіли б сказати на завершення нашим читачам?

-  Я хочу закликати вінничан кожний день активно відстоювали свої права, виявляли й домагалися покарання кожного порушника закону, особливо коли  це представник влади. На Донбасі ми воюємо з агресором та окупантом. І тут, на мирній Вінниччині, також їде війна за Україну. І обов’язком кожного громадянина України є негайне припинення антиукраїнських проявів: корупції, порушення закону та цинічної байдужості чиновників до долі конкретного українця.

 29.06.2016 р. 




© 2012-2019 Вінницька обласна громадська організація «Народна Армія Спасіння Вінниччини» | Всі права захищені.